12. ADANA ULUSLARARASI TARIM VE SERA-BAHÇE FUARI MİSAFİRLERİNE KAPILARINI AÇTI

12. Adana Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarı’nın açılışı yapıldı.

 

TÜYAP Fuar Alanı’nda düzenlenen açılışa Vali Mahmut Demirtaş,  Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Hilmi Tunahan EYİCE ile Bölge Müdür Yardımcıları İsa GÜLER, İ. Göksenin TÜRKMENOĞLU,  Tareks Tarım Ürünleri Araç-Gereç İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.  Genel Müdürü Burhanettin TOPSAKAL,   oda başkanları,  kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sektör temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, fuar kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında  bilgi verdi. Ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, tarımsal üretimin ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

 Açılışta konuşma yapan Vali Mahmut Demirtaş, yılda yer yer 3 ürün hasadı yapılan Çukurova’nın, sadece ülkemiz için değil, dünya için de önemli bir gıda arz merkezi konumunda olduğunu, çok ürünlü ziraatın uygulandığı ve tarıma dayalı sanayinin geliştiği ülkemizde gelişmenin sürdürülebilir olmasının  tarımda teknoloji kullanımıyla mümkün olduğunu belirtti.

Vali Demirtaş konuşmasında; geçtiğimiz yıl 200 bini aşkın yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan ve bölgemizin uluslararası hüviyetteki tek tarım fuarı unvanını taşıyan Adana Tarım, Sera ve Bahçe Fuarı’nın tarım teknolojisindeki son gelişmeleri vitrine taşıması bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Vali Demirtaş, tüm bu projelerle bu şehrin şah damarı olan tarımsal üretimin arttırılması için, tüm imkânları sonuna kadar seferber edeceklerini ve çiftçinin, üreticinin, sanayicinin bütün sorunuyla yakından ilgileneceklerini, her zaman onların yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Vali Demirtaş konuşmasını; “12. Uluslararası Adana Tarım, Sera ve Bahçe Fuarı” nın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek sonlandırdı. Ardından fuarın açılışını yaparak stantları inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

12. Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarına Katılımcı olarak katılan Mersin Bölge Birliği Müdürlüğü adına konuşma yapan Eyice; yaptığı konuşmada; günümüzde çiftçinin toplu ve hızlı en doğru bilgiye en iyi fuarlarda erişebildiğini belirterek tarım kredinin standına yapılan yoğun ilgiden memnuniyetini dile getirmiştir. Eyice; fuarların bir diğer etkisinin de üreticinin yılın belli aylarında biraraya gelerek karşılıklı istişare edebileceği bir ortam sağladığını belirterek standımızda değişik bölgelerin çiftçilerinin karşılıklı bilgi paylaşımını müşahede ettik ve bu bizim için olduça önemli bir kazanımdı” dedi.

Bölge Müdürü Sayın Hilmi Tunahan EYİCE de açılışta yapmış olduğu konuşmasında; “12. Uluslararası Adana Tarım, Sera ve Bahçe Fuarı’na katılmamız Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerimizin tanıtılması açısından çok faydalı oldu. Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve hizmetlerimizden haberdar olması ve kooperatiflerimizin yeni ortaklar kazanması açısından önemli bir etkinliğe katıldık.' Şeklinde konuştu.


            Standımızın çok yoğun ilgi gördüğü fuarda 5 gün boyunca Kurumumuzun faaliyet, hizmet ve avantajları ile birlikte, bitki beslemeden, bitki korumaya, gıda ürünlerinden sulama malzemelerine, yemden sera örtüsüne kadar tüm iştiraklerimizin üretmiş olduğu ürünlerin standımızı ziyaret eden üreticilere Kurumumuz ve iştiraklerimizin temsilcileri tarafından tanıtımı yapılmıştır.

Okunma 385 defa